Význam kvalitního krmiva a co může špatná strava způsobit

Na úvod je asi vhodné zmínit, proč je vlastně tak důležité vybrat správné krmivo pro našeho pesana a jak nevhodné krmivo může ovlivnit jeho zdraví.

Pojďme si představit běžný obrázek "ze života" poctivého a milujícího, leč nedostatečně informovaného majitele psa. Na nákup krmiva se vydá v dobré víře k odborníkům. Do chovatelského obchodu, do oddělení krmiv v hypermarketu nebo dokonce k veterináři. Tam mu nabídnou konzervy nebo pytle, na jejichž obalu je nápis "kompletní a vyvážená strava pro psy". Co víc si přát. Doma naplní misku s pocitem, že přesně tohle by si pes vybral osobně, kdyby mohl. A co teprve, když jde o krmivo s certifikací "odpovídá standardům AAFCO - Amerického úřadu pro kontrolu krmiv, případně jiného národního úřadu". Kromě toho dotyčný člověk vybral značku, která v reklamě slibuje jen to nejlepší, a za roky jejího působení na trhu na ní vyrostly generace psů. Žádný problém, že? Ale proč se u psa objeví nadýmání, průjmy, zápach z tlamy, úporné svědění kůže, vedoucí k marné léčbě kortikoidy? Proč pětiletý pes trpí záněty kloubů, které ho omezují v běžném životě a proč odchází o rok později ze života vůbec s diagnózou srdečního selhání v důsledku léčbou neovlivnitelného onemocnění srdeční svaloviny (kardiomyopatie)? 

Možná je čas položit si otázku, zda to, co my, chovatelé psů hodní toho jména, chápeme pod slovním spojením "kompletní a vyvážená strava" je tím, co se skrývá za nápisem stejného znění na obalu krmiva

Komerční krmiva jsou obviňována z podílu na alergických chorobách kůže, obezitě, potravních intolerancích, zánětlivých onemocněních střev, chronických ušních infekcích, zánětech slinivky břišní, dyspalzii kyčelních kloubů, rakovině mléčné žlázy, cukrovce. Kolik asi návštěv veterináře je zbytečných, kolik asi problémů svým psům připravíme (byť nevědomky) tím, že je odkážeme na nutričně chudou stravu a vystavíme je tak chronickému defektu řady potřebných látek? Pamatujte, že kvalita a složení surovin je zásadní charakteristikou krmiva. Nestačí, aby krmivo obsahovalo dané množství bílkovin, tuků, sacharidů a vitamínů. Je rozhodující, aby tyto živiny byly v krmivu obsaženy v biologicky hodnotné a pro organismus dostupné (vstřebatelné) a funkční formě. Miska granulí z pšenice a kuřecího odpadu s olejem a vitamíny zničenými teplem při výrobě nemůže poskytnout totéž, jako miska granulí z prémiové kuřecí moučky z masa kuřat určených pro lidskou výživu, z celozrnné rýže, kuřecího a rybího tuku, s přídavkem funkčních vitamínů, minerálů, enzymů, probiotik, prebiotik a kloubní podpory. Cena může být velmi podobná.

To, čím budeme svého psa krmit, velmi ovlivní jeho zdraví a délku života. Zní to jako logická věc, přesto spoustu lidí význam stravy psa podceňuje. Např. už jsem slyšela argument – psa krmíme granulemi z obchoďáku za 300Kč, stejně jsou všechny granule to samé akorát za jinou cenu, občas přikrmíme něčím od stolu a náš pes je v pohodě. Za stav „v pohodě“ však považuje to, že pes se sotva valí, je mírně apatický, teče mu z očí a dost líná. To všechno jsou v jeho případě důsledky nesprávné výživy.

 

Co všechno může špatná a nutričně chudá strava způsobit?:

-  Negativně ovlivnit imunitní systém – alergie, zánětlivá onemocnění uší, kůže, klubů, zažívacího traktu včetně slinivky, srdeční svaloviny,…

-  Předčasné degenerativní procesy – nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné dysplazie kloubů,…

-  Rakovinu mléčné žlázy

-  Obezitu

-  Cukrovku

-  Hormonální poruchy – štítná žláza, nadledviny,…

-  Zhoršení celkové kvality života a zkrácení předpokládané délky života